Röportajlarım

Aykut Taşkın İle İçten Bir Sohbet

Röportaj tarihi: 6 Kasım 2016

Aykut Taşkın denildiğinde, benim aklıma hep neşeli yapımlar geliyor. Bende öyle bir iz bıraktı 🙂 Ara sıra dram türü yapımlarda da rol alıyor ama, kim ne derse desin komedi daha çok yakışıyor 🙂

Kendisiyle internet üzerinden bir görüşme yapma imkanı bulduk. Sağolsun beni geri çevirmedi. Kendisiyle keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İşte bu neşeli sohbetten öne çıkanlar..

Merhaba Aykut. İlk olarak kısaca kendinden bahsedersen sevinirim. Nerelisin ?
Hangi okulları bitirdin ? Kaç kardeşsin ? Evli misin ? bu gibi bilgileri alabilirsek memnun
oluruz 🙂 Kısacası Aykut Taşkın kimdir ?

1978 yılında Zeytinburnu’nda doğdum, orada da büyüdüm. Liseyi orada bitirdim. MSM ( Müjdat Gezen Sanat Merkezi ) ‘ye başlayana kadar da oradaydım. Ailem, arkadaşlarım hala orada oturuyor. Gidip geliyorum…

2002 yılında En Son Babalar Duyar isimli dizi ile oyunculuğa adım attın. Oyunculuğa nasıl başladın ?

Oyunculuk yapmayı oldum olası istiyordum. O yüzden ne zaman başladığımı hatırlamıyorum. Benim en büyük şansım, ilkokuldan MSM’ye, okul hayatım boyunca karşıma çıkan, beni yönlendiren öğretmenlerim oldu.

Son olarak 2 yıl önce Şimdi Onlar Düşünsün dizisinde yer aldın. Önümüzdeki günlerde yeni bir projen var mı ?

Proje her zaman var. Ama ne zaman gerçekleşir ben de bilmiyorum.

Genellikle seni komedi filmlerinde görüyoruz. Bu senin seçimin mi ? Yoksa bu tür
karakterlere daha iyi adapte olduğun için yapımcının seçimi mi oluyor ?

İlla komedi oynarım gibi bir tercihim yok. Dramalarda da yer aldım. Ama ağırlıklı olarak komedi işleri geldi. Nasıl başlarsan öyle gidiyor işler bazen. Üstünüze bir şey yapışıyor ve sizden başka bir şey talep etmiyor insanlar. Yarın başka bir şey de oynayabilirim. Tamamen gelecek tekliflere bağlı.

2006 yılında İlker Ayrık’la birlikte Pervasız Tiyatro’yu kurdunuz. İlker Ayrık’la nasıl
tanıştınız ? Beraber bir tiyatro kurma fikri nasıl oluştu ? Halen çalışmalar devam ediyor mu ?

2000 yılında MSM’de tanıştık İlker’le. Okul boyunca çok fazla muhabbetimiz olmadı. Mezun olduktan sonra, bizi bir araya getiren şey tiyatro yapma isteği idi. Kalabalık da bir ekiptik. Sonra kala kala iki kişi kaldık. Slawomır Mrozek’in “Sığıntılar” oyunu ile tiyatromuzun ilk perdesini açtık. Sonra da Savaş Dinçel’in yazıp yönettiği “Uçurtmanın Kuyruğu” oyunu geldi. Uçurtmanın Kuyruğu, Savaş Hoca’nın yazıp yönettiği son oyun. İkimizden biri ölene ya da elden ayaktan düşene kadar oynayacağız bu oyunu. Şevket Çoruh‘un halen yapımı devam eden Baba Sahne‘de oynayacağız bu sezon.

Anlaşılan şu aralar tiyatroya merak salmışsın 🙂 Peki oyunculuk dışında ilgilendiğin bir alan yada iş var mı ?

Her şeye meraklıyım. Bu güne kadar meraktan dolayı başıma bir iş gelmedi. Herkese tavsiye ederim. Enstrüman çalmaya, bitki yetiştirmeye meraklıyım biraz. Bağlama, gitar ve klarnet çalıyorum ama çok iyi değil. Keman aldım bir tane. Yaylı da öğreneceğim. Ama kesinlikle çok iyi çalmayacağım. O kadar emek harcayacak zaman da yok gerek de yok… Bu aralar akyaryum merakı sardı. Küçük bir akvaryum kurdum. Evde daha büyük bir akvaryum kurmak için yer arıyorum. Tarihe oldum olası meraklıyım. Hele hele kuşlara olan merakım hiç bitmedi. Yani öyle bir soru ki bu cevabı bitmez. Röportaj bitiminde bir şeye merak salarım cevap eksik kalır 🙂

Müziğe ve hayvanlara karşı sevgin olduğunu anlıyoruz 🙂 Peki nasıl birisin ? En belirgin özelliklerin neler ? Boş vakitlerinde neler yaparsın ?

“… Burnum var, kulağım var. Pek biçimli olmamakla beraber.” demiş ya Orhan Veli kendini anlatırken, ben de herhalde o şiir gibiyim. Şiire de çok meraklıyım bak onu söylemeyi unuttum.

Bir de şiir çıktı, bakalım daha neler çıkacak 🙂 Elinde bir sihirli değnek olsa, neyi değiştirmek isterdin ?

Anadolulu Herakleitos “Değişmeyen tek şey değişimdir.” diyor ya… Sihirli değneğe ihtiyacımız yok. Zaten sihirli değnek diye bir şey de yok. Sorun, değişimin hangi yönde olduğudur. Değişimin yönünü değiştirmek icap eder. İleriye… hep ileriye doğru. Onun için de davranmak gerek.

Son olarak, seni seven insanlara söylemek istediğin bir şey ya da iletmek istediğin bir mesaj var mı ?

Ben de onları çok seviyorum!

Vakit ayırdığın için çok teşekkür ederim. Sohbetimiz devam eder ama ilerleyen zamanlarda bu konuda seni tekrar rahatsız etmek isterim 🙂

Ben teşekkür ederim. Rahatsızlık ne demek… Oyuna da bekleriz. Gerçi belli olmaz, belki turne yapar biz geliriz.

İstanbul’a geldiğimde mutlaka izlemeye geleceğim. Tekrar teşekkür ederim Aykut.

Pervasız Tiyatro’da İlker Ayrıkla birlikte sergiledikleri ” Uçurtmanın Kuyruğu ” isimli tiyatro oyunundan bir kesit :

Aykut Taşkın’ın, 18 Kasım’da vizyona girecek olan ” Bir Şey Değilim ” isimli komedi filminde karşımıza çıkacağını da buradan duyuralım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu