Röportajlarım

Geniş Aile’nin Ulvi’si Bülent Çolak İle Her Telden

Röportaj tarihi: 16 Kasım 2016

Hepimiz onu Geniş Aile dizisindeki Ulvi karakteri ile tanıyoruz. Yada birçoğumuz diyelim 🙂 Kendisini kısaca tanıtarak, röportaja başlamak istiyorum.

20 Eylül 1977 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Sefa Öztürk Çolak ile evli ve bu evliliklerinden Okyanus isimli bir çocukları oldu. 3 yıl kadar drama öğretmenliği yaptığı için, çocuklarla arası çok iyi. 8 yaşındaki oğlu Okyanus ile arasındaki bağ ise bambaşka. Onunla ilgili çok güzel planları var. Güzel bir aile yaşantısı olan başarılı oyuncuyla, küçük bir sohbet gerçekleştirdik. Sözü çok uzatmadan sohbetimize geçelim 🙂

Röportaj teklifimi kabul ettiğin için teşekkür ederim abi. İlk olarak seni tanımak isteriz. 20 Eylül 1977 yılında İstanbul’da doğdun. Sefa Öztürk Çolak ile evlisin ve Okyanus adında bir oğlun var. Bunları biliyoruz 🙂 Bunun dışında kısaca kendinden bahsedersen çok seviniriz. Hangi okulları bitirdin ? Kaç kardeşsiniz gibi.

Ben Kartal’da doğdum. Aslen Giresunluyuz. Hasta bakıcı bir baba, ev işçisi bir annenin evladıyım. Bir erkek, bir kız kardeşim var. Çingenelerin çadırlarıyla her bahar göçmen kuşlar gibi geldiği, atların keçilerin ineklerin otlaklarında gezindiği, içine gökkuşağının düştüğünü sandığımız rengarenk derenin aktığı (aslında kalem fabrikasının kimyasal atık deresi) çocukların ve de renkli sazanların gölünde yüzdüğü acayip bir mahallede büyüdüm ben. Artık tatlı zehri almıştım. Büyüyünce de baktım olmuyor, sistemin sunduğu hayat gailesi beni mutsuz ediyor, oyunda kalmak daha iyi dedim kendi kendime. Ve oyuncu oldum! Askerlik tecili için, Sosyal Bilimler okumak zorunda kaldım.

İlk olarak 1998 yılında “ Hoşça kal Yarın “ isimli filmde “ Hüseyin İnan “ karakteriyle kameralar karşısına geçtin diye biliyorum. Oyunculuğa başlaman nasıl oldu ?

Tiyatroya 93 senesinde, Kartal Sanat Tiyatrosunda başladım (Lise iki öğrencisiydim). Ama profesyonelce bu işe kendimi adamam 98 de ” Hoşçakal Yarın” filmi ile oldu. Tabii ardından yıllarca Semaver Kumpanya başta olmak üzere birçok toplulukta tiyatro yaptım. Şimdi de Moda Sahnesinde ” Torun İstiyorum ” adlı oyunda oynuyorum.

Hiç kuşku yok ki, seni bizlere en fazla yaklaştıran yapım “ Geniş Aile “ oldu. “ Ulvi “ karakteriyle harikalar yarattın. Tabi bunda Cüneyt’in de payı büyük. Ama ne oyuncular gördük ki, oynadığı karakter üzerine bir gömlek büyük geldi. Sen Ulvi karakterine tabiri caizse cuk oturdun 🙂 “ Ortağaaaam “ repliğin hala hafızalarda. “ İncesu’luyum olmaz oluyum “ repliği de keza öyle 🙂 Geniş Aile denildiğinde aklına gelenler neler ?

Geniş Aile benim İlk göz ağrım. Başıma gelen en güzel şeylerden biri. Türkiye televizyon tarihine damgasını vurmuş, iz bırakmış işlerden biri bence. Her şeyden önce, kendine has bir dili ve üslubu olan bir dizi. Ulvi karakteri geniş ailenin ibişi. Saflığı salaklığı yetersizliği ile seyircinin gönlüne girdi. Bu arada Bülent’in sözlük anlamı; yüce, yüksek, ulvi olan demek 🙂

İsim konusunu denk getirmeye çalışsan bu kadar olmaz yani 🙂 Peki Geniş Aile Her Türlü’nün çekimleri nasıldı ? Biz fragmanları bile izlerken çok eğleniyorduk. Eminim siz de çekilirken eğleniyordunuz. Bir de çok merak ettiğim bir şey var. Geniş Aile dizisinde seni en çok etkileyen ne oldu ?

Vallahi çekimler eğlenceliydi! Kıbrıs’ta çektik filmi. 15 gün sürdü. Akdeniz’in ortasında muzun üzerinde 5 saat kalışımızı anmadan geçemicem! Biz mi muza bindik, muz mu bize bindi anlamadım 🙂 Geniş Aile’de beni en çok etkileyen şey, bütün karakterlerin karikatür oluşu. Hepsi mizah dergisinden fırlamış gibiler.

4 Kasım’da Geniş Aile Her Türlü filmi vizyona girdi. İlk film olan “ Geniş Aile Yapıştır “ da Cevahir’in “ Yapıştırrrrr “ repliğinden esinlenilmişti. Bu filmde senin “ Her türlü “ repliğinden esinlenildi sanırım 🙂 Üçüncü film gelecek mi ? Bir de Geniş Aile’nin tekrar dizi olması için inanılmaz bir talep var. Aynı kadro ile tekrar çekilmesi yönünde. İleride Geniş Aile’yi ekranlarda dizi olarak görebilir miyiz 🙂

Geniş Aile’nin tekrar dizi olması çok zor. Aynı kadroyu biraraya getirmek de zor maalesef. Bence sinema olarak kalması daha iyi. Çünkü televizyon şartlarında, komedi niteliği olan bir işin 150 dakika sürmesi çok saçma olur. Böyle iyi. Üçüncü filmi şimdiden soruyorlar tabi. Ama bu ikinci filmin gişe hasılatına bağlı. Önümüzdeki hasılata bakıcaz yani 🙂

İlk 1 haftanın izlenme sayısına bakıldığında, ilk filmin biraz aşağısında kalmış gibi görünüyor. Ama birkaç hafta içinde tekrar yükselişe geçeceğine eminim. Peki Bülent Çolak nasıl biridir ? Ekranlarda gördüğümüzden daha mı farklı ? Gerçek hayatta da esprili ve komik biri misin ? İş dışında nelerle uğraşırsın ?

Ben kendi hayatında sakin bir adamım galiba. Oğlumla, karımla ve annemle ve ailemizin yeni üyesi (moda sahilinde yağmurun altında buldum yavruyu) Zencefil ile güzel güzel yaşayıp gidiyoruz valla. Bana Kadıköy’ün sahaflarında plakçılarında rastlarsınız illaki! Fotoğraf çekmek için arada kaçarım şehirden. Sonra yine devam… Oyuna devam derim şehre inerim.? sevgiler herkese 🙂

Sohbetimizi burada bitiriyoruz. Çok fazla derine dalamadık. Bu aralar oldukça yoğun çünkü. Ama yine de sormak istedikleriniz olursa, kendisine iletmeye çalışırım.

Bülent Çolak’ın daha önce hangi yapımlarda oynadığını, internet üzerinden araştırarak bulabilirsiniz. Bu konulara çok fazla girmeden, Geniş Aile Her Türlü filminden birkaç kesit vermek istiyorum.

 

 

Geniş Aile Her Türlü, komedi filmi kıtlığı yaşadığımız şu günlerde ilaç gibi geliyor. Senaristinden yönetmenine, oyuncularından set çalışanlarına kadar kadro aynı. Ülke olarak gülmeye ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, bizleri tebessüm edip güldürebilmek için yola çıkan bu kadroya mutlaka destek olmalıyız. Kalitenin reytinglerle ölçüldüğü son yıllarda, reyting kurbanı yapmayalım. Yapmayalım ki bu harika insanları sürekli karşımızda bulabilelim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Oldukça güzel bir röportaj olmuş, Cüneyt İnay da sevdiğim bir abimdir ve çok başarılı birisi. Aslen Kayserili zaten 🙂 kitaplarını da okumuştum, eline aldığı her işi başarılı bir şekilde sonuçlandırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu