Röportajlarım

Burak Sarımola: Herkes Oyunculuk Yapabilir

Röportaj tarihi: 8 Şubat 2017

Bugün sizlerle Burak Sarımola ile yaptığımız röportajı paylaşacağım. Öncelikle söylemeliyim ki, bloğumda paylaştığım diğer röportaj yaptığım isimler gibi, oldukça alçak gönüllü, neşeli, sıcak ve samimi biri. Oyuncu olmak isteyenler varsa, kendisine mutlaka ulaşsınlar. Konu sonunda iletişim adresini paylaşacağım.

Öncelikle vakit ayırdığın için teşekkür ederim Burak. Her röportajda klasik bir giriş bölümü olur. Ama ben bu kez onu geçmek istiyorum 🙂 Bildiğim kadarıyla henüz 10 yaşındayken, “ Allah’ım Sen Bilirsin “ isimli filmle oyunculuğa adım attın. Oyunculuk yapma fikri ilk kimden geldi ? Ailede başka oyuncu var mıydı ?

Ailemde benden başka oyuncu yok. Oyunculuğa ilk 8 yaşında başladım. Allah’ım Sen Bilirsin’den önce, “ Çaylar Şirketten “ isminde bir sinema filmiyle oyuncuğa adım attım. Tamamen kendi özentimle başladım aslında. TRT’de çalışan bir tanıdığım vardı. Ona “ Beni de oyuncu yap “ demiştim 🙂 O da beni o zamanın TRT genel müdürüyle tanıştırmıştı. Adam haliyle “ Pek bir şey yapamam. Gelsin burada programlara çıksın izleyici olarak. Orada alkış yapsın, kamera çeksin, hevesini alsın ya da bir ajansa gönderiyim. Figürasyona girer, bir şeyler yapar, hevesini alır. “ Ben dedim “ Hayır niye alkış yapayım “. 8 yaşındayım ama öyle bir tavrım var yani 🙂 Dedim ben ajansa gideceğim, fotoğrafımı çeksinler, oradan bir şeyler yapayım. Filmde oynayayım falan hevesle. O zamanlar Gözde Ajans vardı, Muhsin abinin. En gözde ajanstı, hatta tek ajanstı diyebilirim 🙂 Oraya gidip, fotoğraf çektirdim. 1 hafta sonra bir sinema filmi için beni çağırdılar. Gittim, ne yaptığımı bilmeden, ne dedilerse yaptım. Dediler” Tamam oldu, sensin “. Bir anda kendimi filmin içinde buldum. Yani ilk oyunculuk başlangıcım bu şekilde oldu 🙂

Yaşına göre çok sayıda film ve dizide rol aldın. Ulaşılması kolay olmayan rakamlar söz konusu. Sence, tüm Türkiye tarafından tanınmanı sağlayan yapım hangisiydi ?

Evet, 38 yaşındayım şu an. 30 senedir oyunculuk yapıyorum. Toplamda, yanılmıyorsam 200’e yakın film-dizi-reklam projem var. Gerçekten oldukça yüksek bir rakam olduğunu düşünüyorum. Yeşilçam oyuncularını saymazsam, şu an bu rakamı yakalayan pek oyuncu yok gibi 🙂 Söylediğim gibi birçok projede yer aldım. Ama unutulmayan ve en çok tanınmamı sağlayan dizi “ Gülbeyaz “ ‘dır. Çok izlenen ve beğenilen bir diziydi. İnanılmaz bir kadrosu vardı. O kadroyla çalışmak, benim için gurur vericiydi. Ben de içinde yer aldım ve benim de tanınmamı sağladı. 2003 yılında çekmiştik o diziyi. Onun üzerine onlarca yapımda yer almama rağmen, hala herkes “ Gülbeyaz “ diyor 🙂

En son “ Terk edilmiş “ isimli film ile kameralar karşısına geçmiştin. Önümüzdeki günlerde seni yeni bir projede görebilecek miyiz ?

Yaklaşık 4-5 senedir dizi yapmıyorum. En son Muhteşem Yüzyıl’da oynamıştım. O zamandan beri sadece sinema oyunculuğu ve dizilerde oyuncu koçluğu yapıyorum. Şu anda 2 tane sinema filmi var vizyona girecek. Biri “ Organik Aşk Hikayeleri “. Alp Giray Uğurlu’nun yönettiği bir film. 8 farklı hikayeden oluşan değişik bir film. Hikayenin birinde başrolü ben oynuyorum. Enteresan ve sürprizli bir hikaye benimkisi. Mart 2017’de vizyona girecek.

Ayrıca çok değerli arkadaşım Özgür Bakar’ın yeni filminde oynadım. Zaten bu 3. filmimiz beraber. “ Deccal 2 “ de haziran 2017’de vizyona girecek.

Oyunculuk dışında oyuncu koçluğu yaptığını biliyorum. İlk ne zaman başladı ? Bir yere bağlı mısın ? Yoksa bireysel olarak mı yapıyorsun ? Bir de hangi oyunculara koçluk yapıyorsun ?

Evet, son 4-5 senedir ciddi şekilde oyuncu koçluğuna kafa yoruyorum, araştırıyorum, inceliyorum. Kendi bilgi birikimimden oluşan bana özgü metodum var. Onları aktarmaya çalışıyorum insanlara. Biraz sokak dilinde bir çalışma yapıyorum. Sanatsal bir çalışma diyemem 🙂 Hiçbir yere bağlı değilim. Tek başıma yapıyorum bu işi. Bireysel olarak çalışıyorum. Kendi atölyem var. Bireysel dersler veriyorum. Birebir kamera önü oyunculuk çalışmaları, pratikleri, audition eğitimleri, senaryo çözümleme eğitimleri veriyorum. Aynı zamanda dizilerde oyuncu koçluğu yapıyorum. Yeni çıkan ya da oyuncu koçluğunun profesyonel bir iş olduğunu bilip, benimle çalışmak isteyen şirket ve oyuncularla birlikte çalışıyorum 🙂

İlk Veda filmiyle başladım. O zamanlar çocuk oyuncuların koçluğunu yapıyordum. Zülfü Livaneli’nin filmiydi. Son 3 senedir çocuk oyuncuların koçluğunu bırakıp, başrol oyuncuların koçluğunu yapmaya başladım. Benim için bir adımdı.

Birçok kişi var aslında. Berk Atan’ın oyuncu koçuydum. Geçen yıl Güneşin Kızları isimli dizide büyük bir çıkış yaşadı. Benim de yükselişim onunla birlikte başladı. Bu sene Hayat Bazen Tatlıdır isimli dizide oynayan Anıl Tetik, Denizcan Aktaş, Simay Barlas’ın oyuncu koçluğunu yapıyorum setlerde.

Şu an bireysel derslerde birçok kişiyle çalışıyorum. Ekin Mert Aymaz, Oğuzhan Karbi, Burak Çelik gibi. Onur Seyit Yaran’ı hem piyasaya, hem de yepyeni sürpriz bir projeye hazırlıyorum. Daha da ismini hatırlamadığım birçok kişi var.

Birçok farklı kişiyle çalışmak istiyorum. Elimdeki malzemeleri, kendi hata yaparak öğrendiğim bilgileri onlara aktarmaya çalışıyorum 🙂

Oyuncu olmak zor mudur ? Yetenek mi önemli, yoksa çok çalışmak mı ? Oyuncu olmak isteyenlere tavsiyen nelerdir ? Ayrıca seninle çalışmak isteyenler nasıl iletişim kurmalı ?

Oyuncu olmak, bence çok zor bir şey değil. İnandıktan ve çok çalıştıktan sonra herkes bu işi yapabilir diye düşünüyorum 🙂 Evet, oyuncu arkadaşlar belki bu dediğime kızacaklar biliyorum ama oyunculuk kimsenin tekelinde değil. Oyuncu olmak için illa konservatuar okumak gerektiğini düşünmüyorum. Oyunculuk içten gelen bir şeydir ve inanmayla alakalıdır. İnanan ve gerçekten çalışan, tabii ki içinde Allah vergisi bir yetenek olacak ama, herkeste yetenek olduğunu düşünüyorum. Önemli olan onu dışarı çıkarabilmek. Onu da zeki insanlar yapabilir diye düşünüyorum. Zeki biriysen, oyuncu olmak zor değil bence.

Oyuncu olmak isteyenlere nasıl tavsiye verilir bilmiyorum. Çok okumalılar, çok izlemeliler, kendilerini geliştirmeliler. Artık internet ellerinin altında. Her türlü bilgiye ulaşabilirler. Ben ve benim gibi oyuncu koçlarıyla çalışıp, kendilerini daha da geliştirebilirler. Bu konuda başarılı birçok insan var. Çünkü artık çağımız gerçekten çok ilerledi. Profesyonelleşmeye başlıyoruz yavaş yavaş. Bunun daha aktif olması gerekiyor. Temel eğitim almalılar, atölyeye katılmalılar, üstüne bir oyuncu koçu bulup, onunla çalışmalılar. Birde egolarından arınırlarsa, oyunculuk daha kolay olur diye düşünüyorum 🙂

Benimle iletişime geçmek isteyen, Instagram yoluyla ulaşabilirler. Orada telefon numaram da bulunuyor. Ama temel eğitimi mutlaka almış olmalılar. Çünkü benim verdiğim, temel eğitim değil. Kamera önü oyunculuk pratiği diyebilirim tam anlamıyla. O yüzden temel eğitim alan kişiler benimle iletişim kurarsa çok iyi olur. Bir tık daha üst düzey bir çalışma yapıyoruz çünkü.

Çekimler dışında neler yaparsın ? Nasıl vakit geçirirsin ?

Şu an çekimler ve dersler dışında neredeyse tüm vaktimi, eşim ve oğluma ayırıyorum. Çok fazla vaktim olmuyor zaten:) Oğlumla oynuyoruz, yemek yiyoruz, takılıyoruz. İşte insan çocuğuyla ne yaparsa onları yapıyoruz 🙂 Beşiktaş’lıyım. Sağlam bir Beşiktaş’lıyım. Boş vakitlerimde maçları izlemeye çalışıyorum. Fanatik bir taraftarım 🙂 Bilgisayar oyunlarını da çok severim.

Burak Sarımola nasıl biridir diye sormak istiyorum 🙂

İnsanın kendini bu şekilde anlatması çok zor. Ama önceliklerimi söyleyebilirim. Ben, “ Ah ne kadar iyi bir oyuncu “ denilmesindense, “ Ne kadar iyi bir insan “ denmesini önemsedim her zaman ve ilişkilerimi hep bu şekilde kurdum. Şu an beni sorduğunuzda iyi dönüşler alıyorsanız ve yüzde bir gülümseme yaratıyorsa, bunun sebebi budur. Öncelik doğru insan olmak diye düşünüyorum. Elimden geldiği kadar yardımsever biri olmaya çalışıyorum. Hayvanseverim. Ne bileyim, iyi şeyler yapmaya çalışıyorum, insanlara katkıda bulunmaya çalışıyorum. Yani, böyle bir insanım. İnsanın kendisini anlatması kolay değil gerçekten 🙂

Çok fazla vaktini almak istemiyorum. O yüzden son olarak hayranlarına iletmek istediğin bir şeyler yada mesajın var mı diye sormak istiyorum.

Hayranlar 🙂 Hayran kelimesine her zaman takılmışımdır. Ne bileyim, iyi insan olsunlar istiyorum. Projelerimiz nasılsa onlara ulaşıyor, takip ediyorlar, yaptığımız bütün işleri görüyorlar. Onun haricinde akıllı insan olsunlar, zeki insan olsunlar, koyun olmasınlar. Başka da bir şey demek istemiyorum 🙂

Burak Sarımola’ya ulaşmak isteyenler için instagram adresi burada.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu