Blog

Türkiye’deki Taksi Sorunu Nasıl Çözülür?

Katledilen taksi şoförleri, darp edilen yolcular, kısa mesafe almam demeler, turist kazıklamalar vs.. Türkiye’de taksi olayı gerçekten sorun. Hepimiz kabul edelim. Türkiye’de taksi lobisi oldukça güçlü. Yoksa bu kadar şikayetten sonra mutlaka bir adım atılırdı. Eğer kimsenin kılı kıpırdamıyorsa, birileri halinden memnun demektir.

Neyse, ben konuya geleyim. Mutlaka daha önce de birilerinin aklına gelmiştir ama ben de yazmak istedim. UBER sistemini birçok kişi biliyordur. Bir mobil uygulama üzerinden konumunuzu giriyorsunuz. Gideceğinizi yeri giriyorsunuz. Sonra size en yakın olan kişi davetinizi kabul ediyor. Siz sürücü ile hiç muhatap olmuyorsunuz. Çünkü her şey uygulama üzerinden gerçekleşiyor. Ödeme dahil.

Türkiye’deki tüm taksi durakları kapatılsa, tüm taksiler bir mobil uygulama üzerinden kontrol edilebilse. Uygulamayı kullananlar TC kimlik ve cep telefonu doğrulaması yapsa ve uygulama üzerinden taksi çağırsalar..

Böylece taksicileri katleden şerefsizler bu kadar rahat davranamaz. Çünkü uygulamaya kayıt olmayan hiç kimse taksiye binemeyecek. Şimdi bunun üzerine, “Ama sahte kimlik ve sahte telefon ile kayıt olurlar” diyenler olabilir. Evet olabilir. Fakat bu karaktersizler bu kadar uğraşmazlar emin olun. Taksici arkadaşlarımızın canına kıyanların zeka seviyesi 90 ve altında. Yani isteseler de bunu kolay kolay yapamazlar.

Sistem nasıl çalışacak?

 • Türkiye’deki tüm ticari taksiler ve sürücüleri uygulamaya kaydedilecek.
 • Uygulama tüm vatandaşlara açık olacak.
 • TC kimlik ve cep telefonu doğrulaması yapmayanlar taksi çağıramayacak.
 • Uygulamada bulunduğunuz konum ve gideceğiniz konumu seçeceksiniz.
 • Sistem otomatik bir fiyat çıkaracak. Bu fiyat, km bazında taksimetre fiyatı olacak.
 • Siz çağrı yaptığınızda, size en yakın taksilere bildirim gidecek. Bildirimi ilk cevaplayan taksici, sizi almaya gelecek.
 • Kısa mesafe diye çağrıya cevap vermeyen sürücülere ceza puanı uygulanacak ve bu taksicilere daha az çağrı yansıtılacak.
 • Asılsız çağrı yapan yolcular da, belirli sürelerde uygulamadan engellenecekler ve bu süre içinde taksi kullanamayacaklar.
 • Hem taksi şoförleri hem de yolcular puanlanabilecek. Skoru düşük olan taksi şoförlerine daha az çağrı yansıtılacak. Skoru düşük olan yolcular da yine aynı şekilde daha az taksi çağırabilecekler.
 • Her takside bir panik düğmesi olacak. Kendilerini riskli bir durumda hissettiklerinde, yolcuların göremeyeceği bir yerde bulunan bu butona basıldığında, uygulama üzerinden Emniyet birimlerine çağrı ve konum bilgisi gidecek.

Benden şimdilik bu kadar. Üzerinde biraz kafa yorulursa, bu sorun en az %90 çözülür diye düşünüyorum.

 

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Abi oldukça mantıklı bir çözüm, yurtdışından gelen turistler içinde ayrıca bir dil desteği ve pasaport kayıt düşünülebilir. Kayseri’nin tek sevdiğim özelliği ulaşımı diyebilirim, cidden her yere en geç 45 dakika sürüyor (tüm ilçeler ve köyler dahil).

  Her neyse, lafı uzatmayayım gel bisiklet pedallayalım abi, taksi falan hikaye 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu