Blog

Sinyal Vermeme Cezası Nedir?

Trafikte sinyal vermeden dönülürse cezası var mıdır? Varsa ne kadar?

Sinyal Vermeme Cezası Nedir? Trafikte dönüleceği zaman sinyal verilmezse cezası yazılır mı? Neden sinyal vermiyorlar? Sinyal kullanmanın zararı nedir?

Not: Her zamanki gibi konunun giriş kısmı kanun, yönetmelik ve açıklamadan oluşuyor. Kişisel yorumum, konunun son paragrafındadır. Direkt son başlığa tıklayarak gidebilirsiniz.

İçindekiler

Sinyal Nedir?

Aslında sinyal kelimesinin birden fazla tanımı var. Fakat ben, trafikte kullanılan sinyal kavramından bahsedeceğim. Sinyal; direksiyonun sol kısmında bulunan, sizin sağa ya da sola döneceğinizi, yolu kullanan diğer sürücü ve yayalara gösterilmesini sağlayan bir uyarı işaretidir.

Bu uyarıyı vermeniz durumunda, sizinle aynı yolu kullanan sürücü ve yayalar sizin niyetinizi önceden anlayacaklar ve böylece gereksiz trafik tıkanıklıkları olmayacak, bundan kaynaklı trafik kazalarının da önüne geçilecektir.

Sinyal Verme Kanunu Nedir?

Halk arasında böyle kullanıldığı için ben de bu başlığı kullandım. Yoksa böyle bir kanun yoktur. Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği vardır. Sinyal verme konusu ise, bu kanun ve yönetmelik içinde bulunan bir maddedir.

Sinyal Vermeme Cezası Nedir?
Sinyal Vermeme Cezası Nedir?

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 137. maddesi;

A) Araç sürücülerinin işaret verme (sinyal) usul ve esasları;

1) Dönüşlerde, gidilen veya durulan şeridi değiştirmelerde niyetlerini önceden ve uygun bir zamanda ve mesafede dönüş ışıklarını yakarak veya kol işareti ile açık ve yeterli bir şekilde belirterek işaret vermeleri işaretlerini manevra süresince devam ettirmeleri ve manevra biter bitmez sona erdirmeleri mecburidir.

2) İşaret verildiği anda aniden şerit değiştirmek yasaktır.

3) İşaret verilmeden önce, iç ve dış aynalardan ve gerekli hallerde sürücünün başını çevirip bakması suretiyle ön, arka ve yanlarda trafik durumu kontrol edilir.(1)

Karayolları Trafik Kanununun 67. maddesi;

C) Dönüşlerde veya şerit değıştirmelerde sürücülerin niyetlerini dönüş işaret ışıkları veya kol işareti ile açıkça ve yeterli şekilde belirtmesi, işaretlerin manevra süresince devam etmesi ve biter bitmez sona erdirilmesi zorunludur. (2)

Sinyal Vermeme Cezası Nedir?
Sinyal Vermeme Cezası Nedir?

Sinyal Vermeme Cezası Nedir?

Dönüşlerde veya şerit değiştirmelerde niyetini dönüş işaret ışıkları veya kol işareti ile açıkça ve yeterli şekilde belirtmemek, işaretlere manevra süresince devam etmemek ve biter bitmez sona erdirmemenin cezası 427 TL ve 20 ceza puanıdır. (3) (Trafik 67/1-c cezası)

Trafik Polisleri Sinyal Cezası Yazıyor mu?

Evet yazılıyor. Fakat açıkçası polis ve jandarma tarafından çok fazla kullanılan bir madde değil. Çünkü vatandaşta şöyle bir algı var; “Ak Partinin polisleri”, “Tabii devlete para lazım” gibi bir bakış açısı mevcut. Bunun yanında Türk polisi gerçekten vicdanlıdır arkadaşlar. Tabii dönüşlerde sinyal vermeyen polis ve jandarma da var. “Ulan ben sinyal vermiyorum, bu adama neden yazayım” diyen dürüst emniyet personelimiz de var 🙂

Ne zaman Sinyal Verilmelidir?

Sağa ya da sola döneceğiniz zaman, şerit değiştireceğiniz zaman, önünüzdeki aracı geçeceğiniz zaman sinyal vermek zorundasınız. Fakat sinyal, bir konuda çok yanlış kullanılıyor. Mesela yavaş ilerleyen ağır vasıta araç sürücüleri, arkalarındaki araç sürücülerine, kendilerini geçebileceklerine dair sinyal verirler. Bunu tamamen iyi niyetle yapıyorlar ama bazen büyük kazalarla sonuçlanıyor bu durum. Hiçbir sürücü, önündeki aracı geçebileceğinden emin olmadan sollamaya çıkmamalıdır (Tek gidiş tek geliş olan karayolları için geçerlidir)

Türkiye’de Sinyal Nasıl Kullanılıyor?

(İşin bundan sonrası tamamen benim yorumumdur.)

Bizim ülkemizde, sinyal diye bir kol bulunduğundan birçok sürücünün haberi yok. Belki bazıları bu kolu farklı amaçlar için kullanıyordur. O yüzden onları çok suçlayamıyorum. Ancak hemen hemen 10 sürücüden 9 tanesi sinyal vermiyor, bu da tartışılmaz bir gerçektir.

Sosyal medyada konuyla alakalı birçok kullanıcı sitemlerini dile getiriyor. Hatta bununla ilgili bazı esprili paylaşımları da görüyoruz.

Sinyal Vermeme Cezası Nedir?
Sinyal Vermeme Cezası Nedir?

Bu sinyal kolu benzin yakmıyor, kolu yormuyor, araca zarar vermiyor. E peki mübarek adam, sen bu kolu neden kullanmıyorsun? Sol elinin birkaç parmağını kullanarak iteleyeceksin sadece. Kapatmana bile gerek yok. Çünkü elin oğlu zaten onu otomatik yapmış. Dönüşünü tamamladığında kendi kendine kapanıyor. Bu sebeple üşenme ya da unutma gibi bir seçeneği kabul etmiyorum. Bunun nedeni olsa olsa yavşaklıktır. Sinyal vermiyorsan sen saygısız birisin demektir. Kendine bunları yakıştırıyorsan, aynen devam et kardeşim.

Şahsen sinyal vermeyen her insan evladının kulaklarını çınlatıyorum. Eminim benim gibi birçok insan var.

Sinyal vermek çok mu önemli? diye düşünenler olabilir. Evet kardeşim, çok önemli. Neden biliyor musun? Çünkü sinyal vermek, medeni bir medeniyet olmanın gerekliliklerinden biridir. Sinyal vermek, senin karşındakine saygı göstermen demektir. Sinyal vermek, yasalarla zorunlu tutulan bir kuraldır. Sinyal vermek, gereksiz beklemelerin önüne geçeceği için, trafik sıkışıklığının azalmasında önemli bir etkendir. Sinyal vermek, trafik kazalarının azalmasında önemli bir etkendir. Sinyal vermek, 427 TL’nin cebinde kalması demektir.

Sinyal vermeyen saygısızlar için bu yazdıklarımda tek önemli olan, 427 liralık kısım. Yoksa gerisi hiç önemli değil. Uzun lafın kısası, sinyal vermeyen yavşaklara şunu söyleyeyim; Sinyal paralı değil, yakıt tüketimini artırmıyor, sinyal verince acemi de olmuyorsun, sadece daha medeni ve daha saygılı oluyorsun. E tabii senin gibi ayıda bunlar durmuyorsa, sen vermemeye devam et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu